fbpx

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Avatar photo
Goldman Sachs, z siedzibą w Nowym Jorku, jest jednym z przodujących globalnych banków inwestycyjnych, który regularnie publikuje analizy dotyczące globalnych wydarzeń politycznych i ich wpływu na gospodarkę. Tym razem jego analitycy wraz z Kevinem Dalym na czele, dokonali szczegółowej interpretacji ostatnich wyborów w Polsce, prognozując zmiany, które mogą nastąpić w przypadku nowej władzy. W raporcie zwrócono uwagę na możliwe konsekwencje dla Polski i Unii Europejskiej, jeśli dojdzie do utworzenia nowego rządu koalicyjnego z udziałem Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy. Jak przyszłość czeka Polaków? Czy dojdzie do kolejnego konfliktu politycznego? O tym piszemy poniżej!

Przewidywania dotyczące nowego rządu

Według szacunków Goldman Sachs — ewentualny nowy rząd może napotkać trudności w interakcji z obecnym prezydentem Andrzejem Dudą, zwłaszcza w kontekście braku większości parlamentarnej do odrzucania prezydenckiego weta. Analitycy spodziewają się, że Donald Tusk może objąć stanowisko premiera, co byłoby sygnałem powrotu do bardziej proeuropejskiej polityki i przyspieszenia rozwiązania kwestii związanych z wypłatą zablokowanych środków unijnych. Sam raport podkreśla, że potencjalna koalicja rządowa mogłaby szybko zająć się poprawą stosunków z Unią Europejską, co mogłoby odblokować dostęp do około 36 miliardów euro z Funduszu Odbudowy UE. 

Zmiany w gospodarce 

Jednocześnie szacuje się, że zmiana rządu mogłaby również zmniejszyć ryzyko przyszłych ograniczeń finansowych z UE, które mogłyby wynieść od 2 do 3 procent polskiego PKB.

W kontekście polityki pieniężnej Goldman Sachs rachuje, że prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, mógłby przyjąć bardziej „jastrzębią” postawę w krótkiej perspektywie, co byłoby powrotem do jego wcześniejszej pozy z czasów rządów Platformy Obywatelskiej. To z kolej mogłoby doprowadzić do znaczących obniżek stóp procentowych w roku 2024.

Węgry w Izolacji

Na koniec, Goldman zwraca uwagę na możliwe zmiany w relacjach międzynarodowych, szczególnie przybierając azymut na izolację Węgier w Unii Europejskiej. Węgierski premier Viktor Orban, który wcześniej współpracował z PiS w kwestiach ograniczania wpływów UE, może znaleźć się w jeszcze trudniejszej sytuacji po zmianie rządu w Polsce. Dotychczasowy sojusznik prawdopodobnie zmieni się w proeuropejski rząd, który nie będzie popierać wielu aspektów polityki Orbana — w szczególności tej, która ma antyunijny charakter. Ile wiadomości sprawdzi się z powyższego raportu? O tym dowiemy się pewnie niebawem!

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Nowa zimna wojna? USA nakłada kolejne sankcje na Chiny

Następny Wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Powiązane wpisy

Ruch B Corp. Wzrost gospodarczy to nie wszystko 

Coraz więcej spółek w Polsce i na świecie decyduje się na sformalizowanie odpowiedzialności społecznej. Podejmowane działania pozwalają na osiągnięcie większej wiarygodności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na pozytywny odbiór ze strony klientów czy partnerów. Certyfikat B Corp to potwierdzenie, że spółka umiejętnie łączy wzrost gospodarczy z troską o klimat i społeczności.
Avatar photo
Więcej

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Avatar photo
Więcej